Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

4 calitati incontestabile ale leaderilor adevarati!

de Adela Simonescu 07 Mai. 2013 2734
5 din 1 vot
RATING UTILIZATORI
39% dintre cititorii acestui articol l-au considerat folositor
52% dintre vizitatorii nostri citesc cel putin 3 articole pe zi
31% dintre cei care ne citesc au o afacere de succes

Leaderii veritabili sunt cei care vor conduce afacerile in viitor. Deja simtim nevoia unor conducatori puternici, altii decat managerii care sunt forte executive reale. Avem nevoie de oameni capabili sa isi puna in aplicare propriile viziuni, persoane capabile sa motive echipe intregi de oameni.

Zilele trecute am participat la o sesiune de networking si am avut ocazia sa aflu parerile unor antreprenori si profesionisti cu privire la leadership si rolul leaderilor in cadrul unei organizatii. Si tare straniu este ca cei mai multi oameni cred ca leaderii sunt persoane dotate cu abilitati de a-si impune punctul de vedere si de a impinge echipe intregi de oameni in directia pe care ei o considera corecta.

Si totul se incununeaza cu abilitati de motivare si multa putere de inovatie. Surprinzator este ca multi afaceristi nu mai iau in considerare aspecte esentiale referitoare la leadership, aspecte precum:

1. Putere de comunicare.
Fara comunicare nu reusim sa facem nimic. Nu ai cum sa iti impui punctul de vedere si apoi sa te astepti ca oamenii tai, subordonatii tai sa se ocupe de treaba fara niciun fel de intrebare, fara adaos-uri, fara pareri personale si nu numai! Comunica ce obiective vrei sa indeplinesti si afla parerile celor care iti vor executa viziunea!

2. Abilitati de organizare si planificare. Leaderii nu sunt persoane care primesc inspiratie divina si apoi isi pun subordonatii sa o execute. Leaderii trebuie sa dea dovada de putere mare de organizare, de abilitati de planificare pentru ca toate obiectivele sa fie perfect aliniate si perfect sincronizate: obiectivele pe termen lung trebuie sa sprijine viziunea si oobiectivele pe termen scurt trebuie sa le sprijine pe cele pe termen lung.

3. Abilitati de delegare. Leaderii adevarati stiu cui sa lase sarcinile, cine este persoana cea mai potrivita care sa se ocupe de sarcinile potrivite, in maniera corecta si cum sa procedeze pentru rezultate exceptionale!

4. Dorinta de progresare si interes continuu pentru perfectionare! Leaderii sunt persoane care trebuie sa creasca in mod continuu, fara pauza. Asa ca este esential sa mizeze pe investitii continue in propria lor dezvoltare. O afacere este pe atat de mareata si solida pe cat sunt si oamenii care o cladesc!

Per total, descoperim ca atunci cand discutam despre leaderhip, lucrurile sunt mai complexe si mai complicate decat ne-am astepta. Exista numeroase aspecte de care sa tinem cont pentru a deveni leaderi veritabili pentru companiile si firmele pe care vrem sa le aducem pe culmile succesului!


sursa foto: www.sxc.hu


Tags: leadershipleaderileadership strategiiesential in leadership

Urmareste-ne pe Google News

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 5 - 1 vot.


Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Idei de afaceri

Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016




Rentrop ∧ Straton

Citeste Raportul Special GRATUIT

Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Idei de AFACERI 2024







[x]