Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Cum devin instructor de fitness, aerobic, tae-bo, yoga sau Pilates?

de
6700 6 19 Iul. 2012
Dosare de afaceri


61% dintre cititorii acestui articol l-au considerat folositor
38% dintre vizitatorii nostri citesc cel putin 3 articole pe zi
41% dintre persoanele care ne citesc zilnic au o afacere proprie de succes

4
din 8 voturi
RATING UTILIZATORI
Cum devin instructor de fitness, aerobic, tae-bo, yoga sau Pilates?

Haideti sa recunoastem ca multi dintre noi ar trebui sa se mai puna din cand in cand pe slabit. Colacei? Carne flasca? Totul se rezolva cu ajutorul exercitiilor potrivite, in doza potrivita, la momentul potrivit si cu alimentatia bine stabilita. Si ca sa ne facem mai usor de inteles, haideti sa realizam faptul ca este nevoie de profesionisti care sa ne ajute sa obtinem cele mai tari rezultate in cea mai scurta perioada de timp.

Si chiar este posibil. Putem face asa ceva si noi si trebuie sa recunoastem faptul ca activitatea unui antrenor personal este mult peste cea de supraveghere a clientului. Nu ne ajuta sa facem acea flotare pe care oricum am face-o, cu chiu, cu vai. Este nevoie de acel suport esential, de sfaturile unui expert, de o persoana care sa fie alaturi de noi cu solutiile de care avem nevoie, gata pregatite!

Si adevarul este ca multe persoane sunt dispuse sa dea multi bani ca sa isi ia alaturi un trainer profesionist. De ce? Poate fiindca ne dorim un corp nou-nout, poate fiindca ne dorim sa fim mai sanatosi, sa ne privim in oglinda si sa fim multumiti, chiar daca cei dragi ne spun ca aratam bine si asa.

Si aici incep afacerile pentru cei care au specializare in domeniu ( exista facultate de sport, cursuri si seminarii, workshop-uri si nu numai), experienta de lucru, talent si pasiune pentru aceasta activitate.

Totul incepe, bineinteles, de la un portofoliu care sa prezinte munca trainerului si de la un simplu PFA. Cu cine a mai lucrat? Ce rezultate a obtinut si in ce perioada de timp? Cum se mai "descurca" clientii lui acum, dupa o perioada de timp de stagnare cu training-ul? Au revenit la greutatea initiala sau se mentin in forma si cand trainerul a disparut din peisaj?

Iata doar cateva indicii a informatiilor care chiar trebuie sa se regaseasca intr-un portofoliu. Iar, ca scurta lamurire si probabil si redundanta, portofoliul trebuie sa se regaseaca promovat pe un site al afacerii, pe un blog, pe o pagina de Facebook si nu numai.

Asa ne cooptam si clientii care ne vor aduce profituri!

Trucuri si sfaturi pentru livada ta de vis
Trucuri si sfaturi pentru livada ta de vis

Vezi detalii

3 culturi profitabile - Goji, Merisoare, Aronia
3 culturi profitabile - Goji, Merisoare, Aronia

Vezi detalii

Primii pasi pentru afacerea ta online
Primii pasi pentru afacerea ta online

Vezi detalii





Mult succes!


Tags: afaceriidei de afaceriinstructor pilatesafaceri instructor fitnesscum devin instructor de fitness

Ti-a placut acest articol?

Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

Cum devin instructor de fitness, aerobic, tae-bo, yoga sau Pilates?
Rating:
Nota: 4 din 8 voturi

Articole conexe

Consiliul IMM-urilor: opinie privind eliminarea unor taxe pentru mediul de afaceri

de Idei De Afaceri
21 Nov 2016
In data de 27 octombrie 2016 a fost transmisa spre promulgare Legea privind eliminarea unor taxe si tarife, precum si pentru modificarea si...

Sfaturi utile pentru afaceri de succes cu o berarie

de Camelia Ghenes
01 Iun 2016
Daca iti deschizi berarie, atentie la "vecinii" localului. Indeosebi tinerii, care frecventeaza cel mai des berariile, au tendinta de a face mult...

5 tipuri de trandafiri de gradina cu care poti face afaceri profitabile

de Teo Manole
13 Mai 2016
In categoria trandafirilor vechi europeni de gradina, incadram cinci clase de trandafiri: Gallica, Damask, Alba, Centifolia si Moss. 1....

Dosar de afaceri - Cum sa-ti deschizi o patiserie?

de Andreescu Sorin
11 Mai 2016
De la delicioasele strudele, merdenele sau cornuri cu diverse umpluturi, oferta patiserilor romani s-a diversificat foarte mult in ultimul timp,...

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Idei de afaceri
Afacerea ta de succes: cum obtii finantarea dorita
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Finantarea unei afaceri. Trucuri si sfaturi

Da, doresc să descarc GRATUIT cadoul si să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton

Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


Club Idei de Afaceri

- Intrebarea zilei

investitii

Intrebare: suntem o firma de investitii finaciare BITCOIN TRADING platim clienti cu 12% pe luna daca depune bani la firma noastra cu contract legal si fara clauze bani depusi se pot returna in termen de 5 zile daca clientul decide sa inchida contractul minim de investii este de 10.000 euro care noi oferim 12%

Raspuns: Posibila colaborare, lasati o adresa de mail.  [citeste tot raspunsul aici]

Comentarii6 comentarii



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
Adela Simonescu 2012-11-08 06:09:26
Nicio problema. O seara buna!
Elena Sofronie 2012-11-07 19:24:52
Imi cer scuze, v-am botezat.In graba de a raspunde. Mii de scuze. O seara frumoasa.

elles
Elena Sofronie 2012-11-07 19:23:30
Buna seara,
D-na Adela Simionescu, nu la acest articol ma refeream, ci la cei care au acelasi obiect de activitate - formare profesionala sportiva.
O seara frumoasa.
elles
Adela Simonescu 2012-08-10 06:33:11
Buna ziua,

Dna Sofronie, acest articol este redactat fara copierea niciunui text, pasaj, informatie samd. Sunt informatii generale destinate celor care doresc sa devina instructori de fitness, tae-bo, yoga samd.

Toate cele bune,
Adela Simonescu
ELENA SOFRONIE 2012-08-09 16:00:56
07.08.2012, ORA 12.00
COMUNICAT DE PRESA
Autor: Elena Sofronie
Obiectivul comunicatului de presa: AVERTISMENT - DIN PLAGIAT, VOI SCOATE BANI FRUMOSI.
www.cursinstructoriaerobicfitnessantrenorpersonalcoordonatormasaj.com

www.elenasofroniecsellesfitness.com
www.cabinetavocatcristianalingadea.com

Contact Elena Sofronie
Fondator, Presedinte, Antrenor fitness & aerobic, Antrenor personal aerobic-fitness, Antrenor aqua gym/aqua fitness, Arbitru fitness & culturism (vezi prima pagina-detalii)
Fix/Mobil: 0771.74.39.52
Telefon mobil: 0724.21.74.87
E-mail: clubsportivelles@yahoo.com


In atentia, celor care au acelasi obiect de activitate - formare profesionala sportiva -

De vreo 3 ani si ceva am tot constatat ca, info etc. din site-urile mele sunt foarte des vizualizate si copiate (avand mici modificari de text etc.), de catre cei care au acelasi obiect de activitate ca si al meu. Acestia iau lectii de la distanta fara a plati, despre afacerea pe care o administrez cu drag si de foarte mult timp, cu foarte multe rezultate pozitive. Clientii/cursantii mei pot vorbi oricand despre asta.

Pina acum 3 ani si cateva luni, multi dintre cei care se autodenumesc “formatori sportivi”, nu existau pe piata cu aceste servicii, aparuti ca ciupercile dupa ploaie. Acestia vor sa se imbogateasca peste noapte, si mai au tupeul sa se inspire de la cei cu greutate=vechime=experienta sportiva.


Unii dintre acestia, mai scriu si pe site ca-s experti in realizare de site-uri, de activitati/evenimente sportive.
Daca-s asa experti, de ce atunci cand si-au facut site-ul pentru a-si prezenta serviciile era lipsit de experienta, n-aveau niciun sens informatiile prezentate de ei. Nicio finalitate daca ii sunai si aflai un raspuns evaziv. Scriu despre asta, pentru ca nu m-ai fac fata celor care ma suna pentru a le rezolva problemele cauzate de acesti "formatori".

E, tocmai acestia incalca legea plagiatului. Si, de la cine copiaza? Tocmai de la mine. Atat de mare e tupeul lor. Daca nu am luat atitutdine pina acum, a fost pentru ca-s o persoana foarte cautata, ocupata cu rezolvarea problemelor de sanatate a celor care ma contacteaza. Si, cum timpul pentru mine este prea scurt, nu mi-am facut timp sa clarific si problema asta cu plagiatul, desi in josul paginii apare un mesaj despre asta.

Ca formatori ( in cazul meu, formare profesionala sportiva) trebuie sa ne raportam/prezentam informatiile despre cursurile de formare profesionala din legile specifice formarii profesionale/standardul ocupational. Pentru aceasta iti mai trebuie si foarte multa vechime si experienta in domeniul sportiv.

Daca aveti pana de inspiratie, aceasta se datoreaza lipsei voastre de experienta pe plan sportiv. Incercati sa faceti cat mai multa yoga, sa stati mai mult in cap (lumanarea etc.), sa faceti acupunctura (va recomand un doctor bun care vindeca rapid toate probleme de sanatate), poate cine stie, chakra dvs. se va deschide in final. Daca mai continuati sa ma copiati, ma vad nevoita sa-mi schimb mereu ideile etc. de pe site-urile societatii/clubului sportiv si asta imi mananca foarte mult timp pretios, pe care-l pierd stand foarte mult pe scaun, in detrimentul celor care vor sa lucreze/colaboreze dupa metoda mea de antrenament personalizat si dieta personalizata.
Sa copiati chiar toate ideile mele, asta spune multe despre dvs. ca persoana. Ma refer, la cel care administreaza site-ul. Sau, poate o fi de vina proprietarul site-ului? Pina la urma el/proprietarul va plati, pentru ca isi asuma tot ce apare online pe site-ul lui.

Avand in vedere ca, eu sunt proprietarul dar si administratorul site-urilor mele pot face lejer o ancheta pentru a vedea cine si-a modificat prezentarea site-ului/informatiilor in perioada imediat urmatoare dupa ce am afisat online (pe site-urile personale dar si in media), informatiile noi. Chiar n-aveti ce sa faceti cu banii? Atat de ingust va e creierul? Ce fel de sport faceti?


In caz ca nu stiti ce inseamna plagiat, va voi ajuta cu draga inima: Despre Plagiat
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Plagiatul reprezintă însușirea ideilor, metodelor, procedurilor, tehnologiilor, rezultatelor sau textelor unei alte persoane, indiferent de calea prin care acestea au fost obținute, prezentându-le drept creație proprie.[1]
Autorul real poate fi o persoană, o organizație, sau poate include mai multe persoane sau organizații, inclusiv o comunitate de contributori - precum Wikipedia. Indiferent de tipul autorului real, și de forma de publicare (anonimă, sub pseudonim, sau sub numele real), preluarea creației acestuia fără specificarea corectă a sursei reprezintă plagiat. De asemenea, plagiatul este distinct de încălcarea drepturilor morale ale autorului sau de încălcarea drepturilor de autor. De exemplu, susținerea publică unei lucrări de diplomă cumpărate de la o firmă specializată în redactarea lucrărilor de diplomă reprezintă plagiat - deși nu încalcă nici un fel de drept de autor sau de proprietate intelectuală. [2].

În zilele noastre, plagiatul este accentuat de internet și de ușurința de a prelua online lucrări de doctorat, de cercetare, articole, idei, imagini. Plagiatul bazat pe texte din rețea este denumit în prezent plagiat online.

Autorul Elena Sofronie, te roaga sa nu mai te mai “inspiri/copiezi” din acest site sau din media, acolo unde voi posta info etc. Afisarea pe site-ul societatii tale sau al tau personal etc. se face doar cu acordul autorului. Ai nevoie de autorizare. In caz ca, o vei obtine, stii ce ai de facut, sa scrii sursa informatiei (adica link-ul meu).
Elena Sofronie 2012-07-20 00:28:38
Autor: Elena Sofronie

Pe acesta cale, doresc sa va multumesc pentru ca va preocupa acest subiect si ca doriti sa afle si cei care au intrebari si raspunsuri evazive, legat de acesta.


Cum devin instructor de fitness, aerobic, tae-bo, yoga sau pilates?
Am citit foarte repede acest articol scris de dvs. si am constatat ca lipsesc cateva informatii foarte utile. Ati facut referire in titlu la cuvantul/ocupatia de instructor fitness etc. si in articol ati facut referire si la cuvantul/ocupatia de antrenor personal(instructor personal).

Deoarece zilnic sunt intrebata care e diferenta dintre un instructor de aerobic sau dintre un instructor de fitness si culturism si un antrenor/instructor personal de aerobic si fitness, am dat cautare pe google si nu am gasit nicaieri acest raspuns.

In calitatea pe care o detin, doresc, pe aceasta cale, sa va informez:
- instructorul de aerobic si fitness calificat(pregatit de un antrenor consacrat care a avut rezultate mai intai cu propria persoana si apoi cu cursantii acestuia, acestia recomandandu-l mai departe), detine un certificat/diploma, avand urmatoarele competente profesionale: fitness-culturism, aerobic, tae-bo, yoga, pilates,gimnastica medicala RECUPERARE - INTRETINERE etc., acesta efectuand un program de antrenament pentru un grup mai mare de clienti/membrii simpatizanti/cursanti, care au platit o sedinta sau un abonament, fara insa a avea vreo informatie despre ei (obiective, deficiente fizice, nivel de pregatire fizica si psihica, probleme de sanatate etc.), desi, pentru o buna colaborare intre instructor si clienti, normal ar trebui sa existe cel putin un certificat medical general emis de medic de familie, cu mentiunea �apt pentru sport;
- antrenorul/instructorul personal calificat (pregatit de un antrenor consacrat care a avut rezultate intai cu propria persoana si apoi cu cursantii acestuia, acestia recomandandu-l mai departe) detine un certificat/diploma avand urmatoarele competente profesionale: fitness-culturism, aerobic, tae-bo, yoga, pilates, gimnastica medicala RECUPERARE - INTRETINERE etc., acesta personalizand programul de antrenament al clientilor/membrilor simpatizanti/cursantilor, care au platit o sedinta sau un abonament, avand, inca de la inscriere/plata, toate informatiile necesare despre acestia.

Formator cursuri: Elena Sofronie

Curs instructor aerobic-fitness, curs instructor fitness si culturism, curs antrenor/instructor personal aerobic si fitness, curs antrenor coordonator aerobic-fitness, curs masaj (maseur), curs aqua gym/aqua fitness - formare profesionala de calitate.