Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

10 lucruri pe care milionarii nu ti le vor spune niciodata

de Ideideafaceri.ro 17 Feb. 2010 2543
5 din 4 voturi
RATING UTILIZATORI
28% dintre cititorii acestui articol l-au considerat folositor
56% dintre vizitatorii nostri citesc cel putin 3 articole pe zi
31% dintre cei care ne citesc au o afacere de succes

SmartMoney.com a facut o selectie a chestiunilor pe care milionarii americani nu le-ar dezvalui niciodata. Cele mai importante dintre acestea sunt:

1. „Poate tu crezi ca sunt bogat, dar eu nu.”
Multi milionari nu au inca suficienti bani pentru a se considera bogati. Suma pe care trebuie sa o ai in conturi pentru a te simti bogat este de 7,5 milioane de dolari.

2. „Imi fac cumparaturile de la super-market.”
84% dintre milionari isi cumpara bunurile de lux la reduceri, vaneaza chilipirurile si sunt mari amatori de cupoane de reduceri.

3. „Nu m-am imbogatit stand la cafele.”
Multi dintre cei care au ajuns milionari au muncit din greu pentru asta. Cea mai folosita metoda este ipoteca imobiliara, banii rezultati din ipotecarea casei sunt folositi pentru sustinerea afacerilor.

4. „Am un concierge pentru orice.”
Orice milionar care se respecta beneficiaza de serviciile unui fel de valet, numit concierge.

5. „Nu ma imbogatesc fiind un baiat simpatic.”
Multi milionari rescunosc ca in ceea ce priveste afacerile „sunt niste ticalosi”.

6. „Taxele sunt pentru oamenii marunti.”
Bogatii sunt taxati mai putin decat ceilalti contribuabili - o parte importanta din veniturile acestora vin din dividende si profituri, din actiuni, obligatiuni sau real-estate, ce sunt impozitate cu mai putin decat este impozitat salariul din clasa de mijloc.

7. „N-am fost un student de nota 10.”
Doar 59% dintre milionari au absolvit o facultate de stat, conform studiului American Express, iar majoritatea nu au excelat in ceea ce priveste performanta la invatatura.

8. „Iti place Ferrari-ul meu? Este inchiriat.”
De ce sa platesti 250.000 de dolari pentru un Ferrari, cand pentru 10.000 de dolari poate fi al tau pentru cateva weekend-uri pe an?

9. „Pana la urma... banii cumpara fericirea.”
Bogatii au o rata mai mica a depresiei, sunt mai sanatosi, zambesc mai mult, sunt tratati cu mai mult respect si mananca mai bine, conform aceluiasi studiu.

10. „Tu te ingrijorezi ca nu poti sa tii pasul cu vecinul, eu ma ingrijorez ca nu pot sa tin pasul cu Donald Trump.”
„Ceea ce face oamenii fericiti, nu este cat castiga, ci cat castiga in comparatie cu cei pe care ii cunosc”, spune Glenn Firebaugh, sociolog la Pennsylvania State University.

Imbogateste-te! Cultiva legume in sistem ecologic!

 



Urmareste-ne pe Google News

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 5 - 4 voturi.

Articole conexe

Bursele europene inchid in usoara crestere

de Bianca Tila
19 Apr 2024
Bursele europene inchid in usoara crestere, cu o revenire la o evolutie pozitiva pe parcursul zilei. Indicele paneuropean Stoxx 600 a inregistrat...

Salina artificiala. Afacerea perfecta din mediul urban

de Bianca Tila
18 Apr 2024
Salinele artificiale au un raport considerabil la sanatatea oamenilor din mediul urban. In conditiile in care nu locuiti pe langa Prahova, Sibiu sau...

BVB: Dupa 30 de minute de la debutul tranzatiilor, rulajul se cifra la 3,189 miliarde de lei

de Bianca Tila
18 Apr 2024
Bursa de Valori Bucuresti a deschis in crestere sedinta de joi. Dupa 30 de minute de la debutul tranzactiilor, rulajul se cifra la 3,189 miliarde de...

Piata de desfacere. Unde pot vinde produsele mele

de Bianca Tila
17 Apr 2024
Orice afacere isi desfasoara activatea intr-un anumit mediu, ce exercita o puternica influenta asupra sa. Multiplele relatii din piata, elementele...

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Idei de afaceri

Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016




Rentrop ∧ Straton

Citeste Raportul Special GRATUIT

Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Idei de AFACERI 2024







[x]