Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

3 strategii forte ca sa-ti inspiri eficient echipa

de Anca Raileanu 20 Nov. 2014 2676
5 din 1 vot
RATING UTILIZATORI
28% dintre cititorii acestui articol l-au considerat folositor
56% dintre vizitatorii nostri citesc cel putin 3 articole pe zi
31% dintre cei care ne citesc au o afacere de succes

Descrierea fisei postului unui leader poate semana cu o lista cu nenumarate subpuncte, dar prioritatea pentru CEO, CFO si echipa manageriala este mereu aceeasi: sa-si conduca echipa. Intrebarea este "cum?"

Iata 3 strategii forte care te ajuta sa-ti inspiri eficient echipa:

1. Ganditi avangardist.
Daca organizatia voastra crede in promovari pe verticala, faceti acest lucru cunoscut. Limitarea oportunitatilor de dezvoltare inseamna o motivatie redusa pentru angajatii care ar putea lucra la potential maxim.

Spre exemplu eu imi fac timp sa discut cu fiecare nou angajat in prima lor saptamana, printre alte lucruri, despre metodologia promovarii in cadrul companiei noastre.

Incurajez angajatii sa nu lase locul unde sunt azi sa le influenteze modul in care se gandesc la viitor. in plus, cred ca felul in care imi privesc viata este acelasi cu care privesc o alta persoana sau o companie.

2. Impartasiti exemple.
Vorbiti si despre esecuri si despre succese, astfel incat echipa voastra sa se poata identifica. Anul acesta, la conferinta anuala despre vanzari, nu am inceput sa vorbesc despre victorii, ci despre perioada in care nu am fost in stare sa finalizez o vanzare. Faptul ca am recunoscut acest lucru nu arata doar ca sunt om, ci si ca firma mea nu exceleaza intotdeauna.

Impartasiti exemple despre oameni care au depasit adversari si obstacole si au reusit. Ce poate realiza o persoana, poate si o alta.

3. Trimiteti mesaje cu scop inspirational.
Nu aveti de unde sa stiti la cine vor ajunge cuvintele voastre intr-o zi. Asadar, fiecare mesaj, indiferent de cat de scurt este, ar trebui sa aiba o componenta inspirationala. Cand vorbiti cu angajatii, fie fata in fata, fie in grupuri mici, fie in intalniri de peste 100 de persoane, folositi oportunitatea de a relationa cu ceilalti si de a-i inspira.

Un avertisment, insa. Momentele bune si rele din viata personala a angajatului pot fi aduse la birou. Acest lucru poate influenta reactia unui angajat pana si la cele mai pozitive mesaje.

Sursa: www.entrepreneur.com



Tags: afacereafacerileaderistrategii pentru leaderi

Urmareste-ne pe Google News

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Articole conexe

Puncte esentiale de stiut inainte de a pune bazele unei afaceri

de Idei de afaceri
21 Mar 2023
Afacerile pe Amazon sunt un bun start pentru antreprenorii incepatori. Cu ajutorul acestui tip de business puteti invata practic strategii de...

Principalii indicatori financiari de urmarit intr-o afacere

de Bianca Tila
08 Dec 2023
Situatia companiei poate fi monitorizata cu ajutorul indicatorilor financiari. Acestia arata cat de bine funtioneaza afacerea, care sunt problemele...

Descrierea planului de afaceri cu pesti. Misiunea firmei

de Idei de afaceri
22 Feb 2023
O scurta prezentare a firmei dumneavoastra va cuprinde misiunea si obiectivele de afaceri ale firmei; descrierea firmei din punct de vedere juridic;...

Pasii de urmat pentru a dezvolta o afacere handmade

de Idei de afaceri
16 Ian 2024
Presupunem aici ca sunteti o persoana talentata si cu imaginatie care a creat deja primele sale produse handmade pentru cei ai casei si prieteni....

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Idei de afaceri

Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016




Rentrop ∧ Straton

Citeste Raportul Special GRATUIT

Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Idei de AFACERI 2024







[x]