Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

4 sfaturi din partea tinerilor antreprenori pentru succes in afaceri in 2013!

de Victor Oancea 06 Ian. 2013 4055
5 din 1 vot
RATING UTILIZATORI
28% dintre cititorii acestui articol l-au considerat folositor
56% dintre vizitatorii nostri citesc cel putin 3 articole pe zi
31% dintre cei care ne citesc au o afacere de succes

Tinerii afaceristi reprezinta un nucleu de forta antreprenoriala pe care nimeni nu il mai neglijeaza. Nu ne indoim de faptul ca tinerii reprezinta materie ideala pentru succes in afaceri si modelele de succes stau ca dovezi impecabile.

Haideti sa vedem si ce sfaturi ofera tinerii antreprenori pentru INC:

1. Prea mult feedback iti poate rapi din puterea de concentrare asupra lucrurilor care conteaza cel mai mult.
"Dupa ce am trecut prin sase luni de colectare de tone de informatii de la utilizatori, ne-am lovit de o dorinta crescanda de a face oamenilor pe plac, oamenilor care aveau sugestii care sa ne ajute sa ne imbunatatim platforma. In final, ne-am pierdut puterea de concentrare si a trebuit sa invatam care este diferenta dintre feedback util si feedback inutil pentru a ne rezolva cele mai importante probleme." - Stacey Ferreira, MySocialCloud, pentru INC.

2. Nu iti impartasesti ideile cu cei din echipa? "Anul acesta am esuat in a-mi impartasi ideile referitoare la viitor, de cateva ori, asa ca am invatat sa fiu mai proactiv. Cu totii suntem in aceeasi oala si am nevoie de ajutorul lor.!", noteaza Derek Flanzreich, Greatist, pentru INC.

3. Recrutarea de oameni pentru posturi cheie in companie cere investitii serioase. "Am angajat un candidat  pentru pozitia de senior management, candidat care nu era pregatit pentru a-si prelua sarcinile. Am invatat ca recrutarea de personal pentru pozitii de senior cere mai multa atentie decat recrutarea pentru pozitii entry-level si acum incercam sa acoperim acest post cu o perspectiva mai clara asupra necesitatilor noastre.", noteaza Robert J. Moore, RJMetrics, pentru INC.

4. Obiectivele de vanzari sunt esentiale pentru ca afacerile voastre sa mearga struna. "Cea mai mare greseala din acest an ( 2012) a fost cea de a incerca sa imi conduc echipa de vanzari cu minima supervizare si fara obiective saptamanale bine impuse. Am incercat strategia aceasta pentru cateva luni si am descoperit rapid ca nu functioneaza. Cea mai importanta lectie pe care am invatat-o este ca trebuie sa cunosti oamenii cu adevarat. In majoritatea timpului, lucrul care conduce oamenii catre esec este lipsa planificarii si obiectivelor impuse.", afirma  Felix Lluberes, Position Logic, pentru publicatia INC.


sursa foto: www.sxc.hu




Tags: afacerisfaturi afaceritineri antreprenoriafaceri 2013succes afaceri

Urmareste-ne pe Google News

Votati articolul

Rating:
Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Articole conexe

Cum gestionezi investitiile unei afaceri mici - 4 solutii smart pentru un manager la inceput de drum

de Idei de afaceri
22 Mai 2023
Sa fii manager tanar iti aduce multiple satisactii, cum ar fi crearea unui impact social pozitiv si flexibilitatea de a-ti gestiona timpul, avand si...

Sfaturi pentru realizarea si prezentarea planului de afaceri catre banca

de Idei de afaceri
09 Feb 2024
Pentru prezentare, lungimea planului trebuie sa fie cuprinsa intre 15 si 35 de pagini, fara proiectiile financiare si anexe. Bancile uneori vor cere...

Documentele din spatele... ideilor de afaceri trebuie atent pastrate intr-un dulap metalic!

de Idei de afaceri
14 Iun 2022
Organizeaza-ti spatiul mai eficient, folosind un dulap metalic! Alege, dintr-o gama bogata de produse, modele pentru organizarea sau arhivarea...

Cifra de afaceri din comert a crescut cu 5% in primele patru luni

de Bianca Tila
03 Iun 2022
Volumul cifrei de afaceri din comertul cu amanuntul a crescut in primele patru luni din acest an cu 5%. Fata de perioada similara din 2021, a crescut...

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Idei de afaceri

Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016




Rentrop ∧ Straton

Citeste Raportul Special GRATUIT

Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Idei de AFACERI 2024







[x]