Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Idei de afaceri

30 de milioane de euro pentru romanii din strainatate care vor sa deschida afaceri in tara

de
11897 23 13 Oct. 2016
Fonduri europene

61% dintre cititorii acestui articol l-au considerat folositor
38% dintre vizitatorii nostri citesc cel putin 3 articole pe zi
41% dintre persoanele care ne citesc zilnic au o afacere proprie de succes

3.86
din 107 voturi
RATING UTILIZATORI

Au inceput inscrierile in Programul "Diaspora Start-up", ce incurajeaza romanii din strainatate sa se intoarca in tara si sa deschida afaceri. Programul va fi implementat de Ministerul Fondurilor Europene impreuna cu Ministerul Afacerilor Externe si va avea un buget total de 30 de milioane de euro.

Romanii plecati in strainatate, care vor lua decizia de a se intoarce in tara pentru a deschide o afacere, pot primi fonduri europene de pana la 40.000 de euro.

In prima etapa, administratorii de schema de antreprenoriat depun propunerile de proiecte in valoare de maximum 5.000.000 euro prin care se angajeaza sa pregateasca viitorii antreprenori si sa le acorde acestora subventii pentru lansarea afacerilor in tara.

Entitatile care intra in parteneriat pentru crearea administratorilor de schema de antreprenoriat pot fi: furnizori de Formare Profesionala Continua autorizati, publici si privati; organizatii sindicale si patronate; membri ai Comitetelor Sectoriale si Comitete Sectoriale cu personalitate juridica; autoritati ale administratiei publice locale (unitati administrativ-teritoriale); asociatii profesionale; camere de comert si industrie; ONG-uri; universitati; Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri si institutii/ agentii/ organizatii subordonate/ coordonate de acesta; parteneriate intre categoriile mai sus mentionate.

In cea de-a doua etapa, cetatenii romani eligibili, care doresc sa isi infiinteze o companie, pot accesa fonduri in valoare maxima de 40.000 de euro si pot urma programe de formare antreprenoriala de tip e-learning, prin intermediul administratorilor de schema de antreprenoriat. Sunt eligibili cetatenii romani cu varsta minima de 18 ani, care fac dovada rezidentei sau a domiciliului in strainatate de minim 12 luni si doresc sa infiinteze o afacere in Romania.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Culegere pentru invatarea limbii engleze - Fise de lucru practice Clasele 0-IV

Aceasta metoda revolutionara ii permite copilului dvs sa invete la perfectie limba engleza Apelati la aceasta metoda si bucurati-va in scurt timp de progresele spectaculoase ale copilului dvs • fixare profunda a informatiilor • vocabular bogat • exprimare corecta si eleganta exact ca a unui vorbitor nativ de engleza ...

Oferta Speciala
valabila 48h

Sursa: fonduri-ue.ro

Tags: diaspora start-upfonduri europeneafacere in romaniafinantare afacere

Ti-a placut acest articol?

Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul

30 de milioane de euro pentru romanii din strainatate care vor sa deschida afaceri in tara
Rating:
Nota: 3.86 din 5 - 107 voturi.

Articole conexe

Utilaje agricole cumparate din fonduri europene

de Camelia Diaconu
02 Oct 2018
Inceperea unei afaceri in mediul rural presupune si achizitionarea unor utilaje speciale pentru o functionare optima. Si pentru ca de obicei...

Noi linii de finantare din fonduri europene

de Florin P. Amariei
23 Aug 2018
Esti interesat sa iti deschizi o afacere cu fonduri europene? In cazul asta, ar fi bine sa stii ca tocmai s-au deschis apelurile pentru o serie noua...

Fonduri europene disponibile pentru antreprenori

de Florin P. Amariei
13 Iul 2018
Mai multe linii de finantare sunt disponibile in momentul de fata. Majoritatea apelurilor pentru proiecte sunt deschise pana in decembrie 2018....

Noi fonduri europene disponibile pentru domeniul IT&C

de Florin P. Amariei
01 Iun 2018
Firmele mici si mijlocii (IMM) romanesti, din domeniul tehnologiei informatiei si comuncatiior (IT&C) vor putea obtine fonduri nerambursabile de...

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Idei de afaceri
Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018

Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Club Idei de Afaceri

- Intrebarea zilei

Ulei de lavanda si apa florala de lavanda

Intrebare: Unde pot vine ulei de lavanda si apa Florala de lavanda?
Multumesc!

Raspuns: Buna ziua! Ce cantitate de lavanda aveti de vanzare? Multumesc  [citeste tot raspunsul aici]

Comentarii23 comentarii

Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
simona 2017-04-24 10:57:25
buna ziua locuesc de 10 ani in spania as dori sa deschid un faast food in rom ,lucrin in acest domeniu. unde ma pot interesa ptr a obtine aceste fonduri
mihaela 2017-04-23 11:51:01
Buna ziua, locuiesc de 16 ani in Spania si vreau sa ma intorc acasa . As vrea sa infiintez un azil de batrini . Se dau fonduri pentru asa ceva si unde ma pot adresa. multumesc
florin birzu 2017-04-19 18:26:30
Buna ziua. As dori sa aflu cum pot accesa acest fond european.sunt in italia de 12 ani cu acte. Va multumesc
darangiu daniela 2017-04-19 15:58:45
Buna ziua eu sunt in afara de 10 ani cu acte in regula,traiesc cu un italian si vazand aceasta stire a dumneavoastra vrem sa venim in Romania sa investim cum se poate mai bine si daca este posibil sa obtinem fonduri europene pt cumpararea de terenuri sau pt orice proiect european.Va multumesc si astept raspuns.
Florea Lucica 2017-03-30 16:26:06
,,,Buna ziua eu sunt de 15 ani in afara si vreau sa deschid o mica ferma de vaci cu lapte,,am teren cum as putea obtine fonduri europene ,,va multumesc,,
Balaj Calin Florian 2017-03-09 04:21:20
Buna ziua ma intereseza cum sa putea deschide o ferma vaci cu lapte .cum as putea obine fonduri europene pentru asa ceva.
Oniga Nicolae 2017-03-04 23:06:01
BunÄ ziua cum as putea sa incep sÄ fac Èi eu un proiect europene. VÄ mulÈumesc
AVACARITI IOAN 2017-03-02 12:11:43
Buna ziua. As dori sa aflu cum potaccesa acest fond european. Va multumesc
Stoian Cristian 2017-02-21 15:59:52
Buna ziua! As dori sa aflu care este procedura Èi ce paÈi trebuie sa urmez pentru a accesa acest fond. Va multumesc
Costa Dan 2017-02-18 11:16:16
Buna ziua
Sunt in Italia de 10 ani, si vazand aceasta stire, realizez ca ar fi o posibilitate sa ma intorc in tara. Dar, informatii concrete si exacte legate de accesarea fondurilor europene, unde as puta gasi?
Va multumesc
Kis Istvan 2017-02-17 19:57:22
Noi am dori sá facem un azil de bátrini.ce conditi sint ?unde sá ne adresám ,pentru mai multe informáti? cum se poate solicsita aceste fonduri europene?
Roman 2017-01-10 22:42:04
Daca era ceva cu adevarat serios se putea lasa un nr de telefon - fax sau o adresa de email
..pur si simplu povesti frumoase .asa ca ,astea par a fi doar articole pentru raiting...
Robi 2017-01-10 22:35:03
Eu chiar mam interesat la mai multe agentii sau cum vreti voi sa le spuneti....toti strang din umeri...
Asa ca dupa aproape 8 ani de strainatate singura sansa e sa investesc banii mei sau sa imi bag ceva in ea tara de cacat care ne fac promisiuni mincinoase si isi alunga aproape toata clasa muncitoare in occident...
Vintan Nicoleta 2016-12-13 16:49:58
Buna ziua.Locuiesc in Italia din anul 2000 si am 35 ani.Citind articolul d-voastra m-ar interesa va rog frumos mai multe informati detaliate daca e posibil.Mi-as dori din suflet sa pot face ceva pentru mine ca cetatean roman in tara mea Romania dar cred ca numai cu ajutor d-voastra as reusi.va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul d-voastra
CIRLIGEANU ADRIAN 2016-12-10 10:56:10
Buna ziua ,sunt rezident in Italia de 10 ani ,cum as putea beneficia de aceste fonduri europene ? O idee despre o afacere o am dar nu pot sa o aplic decat cu ajutorul vostru,va rog frumos mai multe detalii.Va multumesc si astept un raspuns!
Gabriel 2016-11-15 19:43:21
As dori �i eu mai.multe informa�ii, doresc sa deschid o fIrma de printare:)
cirticioiu sorin 2016-11-07 17:32:14
vreau sa beneficiez si eu de aceste fonduri europene
Marius Constantin 2016-10-27 14:24:24
Buna ziua,
Ca unul dintre cei care locuiesc si muncesc in strainatate si care este interesant sa se intoarca in aceste conditii, as avea o intrebare, de cand as putea incepe sa aplic pt cea de a doua etapa a acestui program? Pt ca nu gasesc nici o informatie in acest sens.
Multumesc pt timpul acordat,
Cu respect
Marius
Hrisca Dumitru 2016-10-25 08:36:46
BunÄ ziua. Am dori sa aflu care este procedura Èi ce paÈi trebuie sa urmez pentru a accesa acest fond. Va multumesc
Mihaela 2016-10-22 22:39:00
Va rog frumos , doresc informati pentru acesarea fondurilor europene pentru romanii din diaspora, unde ma pot adresa si cu cine trebuie sa vorbesc
Mihaela 2016-10-22 22:35:21
Buna ziua!
Sunt de 12 ani in Spania, sunt interesata de fondurile europene pentru cei care vor sa isi inceapa o afacere in Romania, va rog frumos sa imi spuneti cum pot obtine mai multe informatii si cu cine as putea vorbi
Va multumesc frumos!
Mihaela 2016-10-22 18:42:44
Buna ziua!
Sunt de 12 ani in Spania, sunt interesata de fondurile europene pentru cei care vor sa isi inceapa o afacere in Romania, va rog frumos sa imi spuneti cum pot obtine mai multe informatii si cu cine as putea vorbi
Va multumesc frumos!
Aleks 2016-10-19 01:38:12
Mai multe detalii despre aceasta initiativa unde pot gasi pt a putea aplica ?
Detalii cum ar fi : " ce,unde,cum" trebuie facut ?
Va multumesc !

Citeste Raportul Special GRATUIT

Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Idei de AFACERI 2018

Descarca Alerta

IDEI de AFACERI
Club manager.ro

Iti oferim zilnic cele mai rentabile idei de afaceri si oportunitati de investitii

Descarca GRATUIT
"Agricultura cu profit - 7 Idei de Afaceri in Agricultura pentru 2018"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016