Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Idei de afaceri

HR manager eMag: Cand intri pe site, noi stim totul despre tine

de
1180 0 27 Sep. 2019
Marketing


37% dintre cititorii acestui articol l-au considerat folositor
46% dintre vizitatorii nostri citesc cel putin 3 articole pe zi
29% dintre persoanele care ne citesc zilnic au o afacere proprie de succes

4.83
din 3 voturi
RATING UTILIZATORI

Conform unei declaratii facute de HR manager-ul eMag, Cosmin Dodoc, cand intri pe site-ul companiei, aceasta stie totul despre tine, inclusiv ce ai facut in ultimii ani.

Intrebat despre strategia de profilare a angajatilor, reprezentantul eMAG a explicat ca echipa interna de marketing a companiei actioneaza atat pe acest segment, cat si pe targetarea clientilor.
 
"Pe zona de profilare de angajati lucram cu echipa noastra de marketing. Noi functionam si ca o agentie interna de marketing, nu lucram cu agentii, avem o echipa de marketing foarte puternica, fie ca vorbim de research, fie ca vorbim de targetare. In momentul in care intri pe eMAG, noi cam stim totul despre tine, ce ai facut ultimii ani, asa ca...", a afirmat Cosmin Dodoc.
 
Ulterior, reprezentantul eMAG a precizat ca a facut aceasta afirmatie "doar ca om de Resurse Umane".
 
"Ganditi-va cat de greu e sa gasesti un produs intr-un hipermarket cu cateva zeci de mii de produse! Drumul este cu atat mai dificil de gasit intr-un magazin online cu peste sase milioane de produse. Utilizam tehnologia sa il ajutam pe client sa isi gaseasca repede produsul dorit si sa i se livreze in cele mai bune conditii. La asta ma refeream cand am zis de istoricul clientului pe site", a explicat pentru AGERPRES Cosmin Dodoc.
 
Pe de alta parte, reprezentantul eMAG a subliniat ca, pentru aceasta companie, oamenii "nu sunt niste roboti".
 
"Lucram cu echipa interna inclusiv pe zona de campanii media sau pe campanii pe social media, facem profilare cu ei, ca vorbim de targetare 18-22 de ani, call-center, adica ne ajuta foarte mult pe zona asta, si inputul lor e foarte valoros. Da, cu down-size-ul de rigoare: in momentul in care clientul e pe primul loc, echipa noastra de marketing s-ar putea sa ne ajute putin mai greu decat daca am lucra cu cineva extern, dar incercam sa dezvoltam competentele astea inclusiv in echipa de HR", a incheiat Dodoc, conform Agerpres.


Tags: hr manager emagstim totul despre tinemarketinghremagcosmin dodoc

Ti-a placut acest articol?

Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul

HR manager eMag: Cand intri pe site, noi stim totul despre tine
Rating:
Nota: 4.83 din 5 - 3 voturi.

Articole conexe

4 tehnici de branding pe care orice agentie de marketing online trebuie sa le stapaneasca

de Redactia Ideideafaceri
01 Oct 2019
Orice brand cunoscut in online a trecut printr-o serie de procese importante, care au necesitat investitii majore, dar mai ales continuitate si...

Altex se retrage de pe eMag Marketplace

de Florin P. Amariei
19 Aug 2019
Compania Altex a anuntat ca se retrage de pe eMag Marketplace, intrucat comisioanele sunt prea mari. ”Dupa o prezenta de mai bine de un an...

5 Strategii de marketing pentru orice afacere

de Camelia Diaconu
06 Sep 2019
Sa iti cresti ideea de business nu este deloc o activitate usoara. In primul rand, ai nevoie de o idee valida care sa prinda in fata publicului, iar...

4 strategii de marketing pe care sa le incerci intr-un business

de Camelia Diaconu
19 Aug 2019
Marketing-ul reprezinta procesul social care are legatura directa cu vanzarea unui produs sau a unui continut prin diferite strategii eficiente la...

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Idei de afaceri
Afaceri cu Profit pentru 2019 - 5 Idei de Afaceri insotite de Planul de Afaceri
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Afaceri cu Profit pentru 2019 - 5 Idei de Afaceri insotite de Planul de Afaceri

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016Comentarii0 comentariiAtentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!

Citeste Raportul Special GRATUIT
Afaceri cu Profit pentru 2019 - 5 Idei de Afaceri insotite de Planul de Afaceri
Afaceri cu Profit pentru 2019 - 5 Idei de Afaceri insotite de Planul de Afaceri
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Idei de AFACERI 2019Iti oferim zilnic cele mai rentabile idei de afaceri si oportunitati de investitii

Descarca GRATUIT
"Afaceri cu Profit pentru 2019 - 5 Idei de Afaceri insotite de Planul de Afaceri"

Completeaza adresa de email la care vrei sa primesti Raportul Gratuit
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016