Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

3 strategii pentru a depasi blocajul de creativitate

de Magdalena Popa 26 Oct. 2015 2622
4 din 7 voturi
RATING UTILIZATORI
59% dintre cititorii acestui articol l-au considerat folositor
38% dintre vizitatorii nostri citesc cel putin 3 articole pe zi
41% dintre cei care ne citesc au o afacere de succes

In calitate de antreprenor, pot sa iti spun ca a incepe un business si a depune eforturi pentru a-l mentine pe piata necesita pricepere, dedicare, cunoastere si ... creativitate.

 Pentru ultima abilitate mentionata, iata 3 strategii simple care te ajuta la stimularea creativitatii:

1. Aminteste-ti mereu care este misiunea ta si a afacerii tale.
Misiunile sunt adesea scrise si uitate. Tine-o la indemana si arunca periodic o privire asupra acesteia, pentru a-ti aminti permanent scopul pentru care lupti.

Cand iti este clar care este scopul (de ce au clientii nevoie de ceea ce le oferi), devine simplu sa raspunzi la intrebarea urmatoare:
ce anume oferi si ce te face creativ. Daca nu ai inca stabilita o misiune, atunci este momentul sa scrii una.

2. Gaseste inspiratie de la clientii tai.
Am auzit recent un grup de antreprenori de succes vorbind despre sursele lor de inspiratie. Fiecare dintre acestia a sustinut ca, atunci cand se simte blocat sau cand este frustrat din cauza faptului ca nu poate gasi o idee buna, isi suna clientii fideli si petrece cateva minute stand de vorba cu ei. Acest lucru il ajuta de fiecare data sa genereze noi idei.

3. Citeste.
Personal, nu citesc niciodata nimic ce nu are legatura cu imbunatatirea relatiei antreprenor-client, din simplul motiv ca nu imi dedic timpul lecturilor de placere. Adesea imi gasesc inspiratia citind zilnic articole interesante pe internet.

In orice caz, de multe ori, a face acest lucru nu este suficient, astfel ca sunt nevoit sa ies din zona de confort si sa citesc temeinic pentru a-mi imbunatati aceasta capacitate.


Tags: afaceriafaceremisiunea afaceriicreativitateclienti

Urmareste-ne pe Google News

Votati articolul

Rating:
Nota: 4 din 5 - 7 voturi.

Articole conexe

Rentabilitatea intreprinderii. Cum pot masura succesul afacerii mele

de Bianca Tila
17 Apr 2024
Viata de business nu se refuza doar la a comercializa un produs, ci are in compozitia sa elemente cheie, strategii de marketing, evaluarea ideii de...

Cum sa alegi senzorul de temperatura potrivit pentru afacerea ta - ghid complet

de Idei de afaceri
04 Apr 2024
In domeniul industrial, monitorizarea si controlul temperaturii sunt aspecte esentiale pentru asigurarea functionarii eficiente si sigure a...

3 recomandari pentru a-ti incepe cu dreptul propria afacere

de Bianca Tila
20 Mar 2024
De la inceput afacerea ta trebuie structurata intr-un mod care va avea sanse sa produca bani, nu sa inregistreze pierderi. Principalul tau atunci...

Cum trebuie sa arate un plan de afaceri pentru un salon de infrumusetare

de Bianca Tila
07 Nov 2023
Planul de afaceri nu este un simplu document pe care alegi sa-l faci sau nu in parcursul tau de antreprenor. Planul de afaceri traseaza directia pe...

Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Idei de afaceri

Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016




Rentrop ∧ Straton

Citeste Raportul Special GRATUIT

Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Idei de AFACERI 2024







[x]