Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

3 sfaturi care te ajuta sa depasesti insuccesul temporar

de Magdalena Popa 02 Nov. 2015 2870
4.6 din 5 voturi
RATING UTILIZATORI
59% dintre cititorii acestui articol l-au considerat folositor
38% dintre vizitatorii nostri citesc cel putin 3 articole pe zi
41% dintre cei care ne citesc au o afacere de succes

Este posibil ca ceea ce contribuie din plin la insuccesul tau sa fie chiar faptul ca nu ai mai avut o vacanta de foarte multa vreme, pentru a absenta de la birou. Poti sa iti acorzi macar o noapte intr-o statiune aflata in apropiere pentru a-ti redobandi energia creativa.

Dar, iata si alte 3 sfaturi care te ajuta sa depasesti insuccesul temporar si chiar sa gasesti idei creative!

1. Deconecteaza-te.
Probabil ca daca ii spui unui antreprenor sa se deconecteze de la munca pe care o face pentru cateva ore sau chiar pentru o zi intreaga, se va speria atat de tare de timpul aparent pierdut, incat va simti nevoia sa apeleze la terapie.

Cu toate acestea, un lucru pe care l-am invatat este ca atunci cand imi acord ragazul necesar si nu ma mai gandesc la munca mea de zi cu zi, reusesc sa redevin persoana creativa de dinainte, iar sentimentul trait este minunat.

2. Solicita sfaturi unor persoane din domenii diferite.
Uneori, o persoana care nu are niciun fel de legatura cu domeniul nostru de activitate se poate dovedi un bun sfatuitor si generator de idei. Eu fac asta foarte des si mi se pare ca cele mai bune si surprinzatoare idei iau nastere in compania celor mai neasteptate persoane, in cele mai neasteptate locuri.

3. Mediteaza, roaga-te sau fa sport.
Nu trebuie sa fii o persoana religioasa sau spirituala pentru a culege beneficiile unor astfel de practici. De obicei, atunci cand incercam din rasputeri sa fim creativi, nu facem decat sa ne blocam si mai tare.

Cateva minute de meditatie pe zi, petrecute in liniste, ne ajuta sa ne calmam si sa ne golim mintea de tot ceea ce este daunator, facand loc ideilor productive. Pentru mine, faptul ca alerg periodic in parc fara a asculta muzica, acordand atentie doar batailor inimii, are un efect similar cu cel al meditatiei.



Tags: ideiidei creativeenergie

Urmareste-ne pe Google News

Votati articolul

Rating:
Nota: 4.6 din 5 - 5 voturi.


Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul Idei de afaceri

Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016




Rentrop ∧ Straton

Citeste Raportul Special GRATUIT

Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
Idei de Afaceri pentru 2024: 5 idei pentru Profit maxim
 
Adauga adresa de email si vei primi GRATUIT raportul special

Idei de AFACERI 2024







[x]